„Podczas gdy anoreksja reprezentuje regresywne pragnienie zatrzymania nie tylko ciała, ale i w ogóle życia uroczego dziecka, przejadanie się może czasem być wyrazem pragnienia, by być osobą dorosłą, raczej dużą i silną, a nie słabym delikatnym dzieckiem. Intryguje mnie, że zarówno ci ludzie, którzy sprawiają, iż mają niedowagę, jak i ci, którzy mają nadwagę, w swoim mniemaniu dążą do bycia silnymi” – pisała Marilyn Lawrence w swojej książce „Anorektyczny umysł”. Ta głęboka refleksja prowadzi nas do zrozumienia, że psychoterapia zaburzeń odżywiania to nie jedynie walka z symptomami. To przede wszystkim poszukiwanie wewnętrznej siły oraz dążenie do odnalezienia harmonii między ciałem a duszą.

Poznań| Psychoterapia zaburzeń odżywiania, ważny element przywrócenia równowagi emocjonalnej


Psychoterapia zaburzeń odżywiania to skomplikowany proces terapeutyczny, wymaga od pacjenta dużej determinacji, jak również wsparcia ze strony wykwalifikowanego specjalisty. Zaburzenia te mogą przyjmować różne formy – od anoreksji i bulimii po kompulsywne objadanie się oraz ortoreksję. Każde z nich wiąże się z innym sposobem postrzegania własnego ciała oraz relacji z jedzeniem.

Pomimo różnic w przejawach tych zaburzeń istnieje wspólny mianownik – często są one manifestacją głęboko zakorzenionych problemów emocjonalnych. Stąd też psychoterapia zaburzeń odżywiania jest często niezbędna do rozwiązania podstawowych konfliktów psychicznych leżących u ich podstaw. Terapeuci stosują różnorodne metody pracy, takie jak terapia poznawczo-behawioralna (CBT), terapia skoncentrowana na emocjach (EFT) czy psychodynamiczna psychoterapia. Wszystkie one mają na celu odbudowanie zdrowej relacji z jedzeniem i własnym ciałem.

Poznań: psychoterapia zaburzeń odżywiania - odbuduj zdrową relację z jedzeniem i własnym ciałem. Skorzystaj z profesjonalnej pomocy.

Budowa zdrowego obrazu samego siebie

Zakres pracy terapeutycznej jest szeroki. Przebiega on od pracy nad samoakceptacją i budowania zdrowego obrazu siebie, przez zarządzanie emocjami aż po rozwijanie zdrowych nawyków żywieniowych. Psychoterapia zaburzeń odżywiania skupia się także na aspektach społecznych oraz rodzinnych problemów pacjenta.

Psychoterapia zaburzeń odżywiania to ważny krok na drodze do zdrowia dla wielu osób borykających się z tymi trudnościami. Praca nad sobą w bezpiecznym środowisku terapeutycznym może przynieść znaczącą ulgę. Daje również pomocne narzędzia do radzenia sobie zarówno z codziennymi wyzwaniami jak i głębiej zakorzenionymi problemami emocjonalnymi. Dzięki zaangażowaniu pacjenta jak i terapeuty możliwe jest osiągnięcie trwałej zmiany oraz odbudowanie zdrowej relacji z jedzeniem i własnym ciałem.

Jeśli Ty lub ktoś bliski zmaga się z zaburzeniami odżywiania – pamiętajcie, że profesjonalna pomoc psychologiczna może być kluczowa w powrocie do pełni zdrowia. Jeśli poszukujesz wsparcia w mieście Poznań lub jego okolicach, zapraszam do swego gabinetu – psychoterapia zaburzeń odżywiania to temat, który zgłębiam od lat. Otwiera on drzwi do życia wolnego od obsesyjnych myśli o jedzeniu i wadze. Życia pełnego akceptacji siebie oraz radości płynącej ze zdrowego relacjonowania się ze światem i własnym ja.

Write a comment