W kontekście różnorodnych form traumy, trauma zaniedbania pozostaje jedną z najbardziej ignorowanych. Jednocześnie badania pokazują, że ma ona poważne konsekwencje dla naszego rozwoju emocjonalnego i zdolności do tworzenia więzi. Jak zauważa Anna Król-Kuczkowska, trauma zaniedbania często pozostaje niezauważona, ponieważ „nic strasznego się nie stało”. Bo można być zaniedbanym dzieckiem mając jedzenie na stole, czyste ubrania i dostatnie życie. Bo zaniedbania zazwyczaj nie pamiętamy, trochę jakby „TO się nie wydarzyło”.
Trauma Zaniedbania – Skąd się bierze i jakie ma skutki?
Jednym z powodów, dla których trauma zaniedbania jest tak trudna do rozpoznania, jest fakt, że jest to rodzaj braku. Brak miłości, brak uwagi, brak emocjonalnej obecności rodziców. Jak mówi Król-Kuczkowska, trauma to nie tylko „złe rzeczy, które się wydarzyły, ale też dobre, które się nie wydarzyły”. Zaniedbanie emocjonalne często nie zostaje zapisane w naszej pamięci jako jedno traumatyczne wydarzenie, ale jako ciągła pustka, której trudno nadać nazwę.
Trauma zaniedbania może mieć głęboki wpływ na dorosłe życie, często bardziej subtelny niż inne traumy, ale równie niszczący. Osoby, które doświadczyły zaniedbania emocjonalnego, mogą mieć trudności z budowaniem bliskich relacji, odczuwaniem własnych emocji czy regulacją stresu. Często borykają się z niskim poczuciem własnej wartości i lękiem przed odrzuceniem. Natomiast ich układ nerwowy może być bardziej podatny na reakcje stresowe.
W dorosłym życiu trauma zaniedbania manifestuje się także w problemach z tworzeniem więzi i bliskości w relacjach. Zaniedbanie we wczesnych latach życia może sprawić, że dorosły nie czuje się bezpiecznie w związkach, ma trudności z wyrażaniem swoich potrzeb, a czasem nawet z ich rozpoznawaniem.
„Nic Mi Się Nie Stało” – Bagatelizowanie Traumy Zaniedbania
Jednym z kluczowych problemów związanych z traumą zaniedbania jest jej umniejszanie. W przeciwieństwie do traum związanych z przemocą fizyczną czy psychiczną, trauma zaniedbania często pozostaje niezauważona. Fraza „nic mi się nie stało” staje się mechanizmem obronnym, który utrudnia rozpoznanie źródła problemów emocjonalnych. Zaniedbanie może być łatwo zignorowane, bo przecież zewnętrznie wszystko wyglądało dobrze.
Jak Rozpoznać Traumę Zaniedbania i Jak Sobie z Nią Radzić?
Rozpoznanie traumy zaniedbania może być trudne, ale kluczowe jest zrozumienie, że nie chodzi tylko o to, co się wydarzyło, ale również o to, co się nie wydarzyło. Jeśli czujemy, że trudno nam nawiązać bliskie relacje, odczuwamy chroniczną pustkę emocjonalną lub mamy trudności z wyrażaniem emocji, warto zastanowić się, czy te problemy mogą mieć swoje źródło w przeszłości.
Pomoc psychoterapeutyczna, zwłaszcza w kontekście terapii traumy, może okazać się niezwykle skuteczna w radzeniu sobie z traumą zaniedbania. Ważne jest, aby dać sobie przestrzeń na zrozumienie i uznanie własnych doświadczeń, nawet jeśli na pierwszy rzut oka mogą się one wydawać mniej dramatyczne niż inne formy traumy.
Trauma zaniedbania może mieć głęboki wpływ na nasze życie emocjonalne i relacje w dorosłości. Jak przypomina Anna Król-Kuczkowska, trauma to nie tylko „złe rzeczy, które się wydarzyły, ale też dobre, które się nie wydarzyły”. Ważne jest, aby dostrzegać i pracować nad tymi cichymi zranieniami, by móc budować zdrowe, pełne życie. W pracy tej pomóc może doświadczony psycholog, który wie w jaki sposób leczyć traumę zaniedbania.